Jak tanio podróżować po Norwegii? Czyli kilka porad jak przemierzyć krainę fiordów i nie wydać fortuny.
Czy podróżowanie po Norwegii niskim kosztem jest w ogóle możliwe? Jak to zrobić i co warto wiedzieć? Czy potrzebujesz do tego kampera? Zapraszam do artykułu, w którym przedstawię niskobudżetowe wakacje w Norwegii.
Spis treści:
1. Podróżowanie po Norwegii na własną rękę
2. Gdzie spać w Norwegii
3. Nocowanie na dziko
4. Wyżywienie w Norwegii
5. Opłaty drogowe w Norwegii
6. Organizacja podróży
7. Zaplanowanie budżetu
8. Podsumowanie
- Podróżowanie po Norwegii na własną rękę
Wybierając ten kierunek podróży warto wziąć pod uwagę to, że do Norwegii się nie jedzie lecz Norwegię się przemierza. To oznacza, że musisz być w drodze. Główne „atrakcje” Norwegii to przede wszystkim przyroda, natura, która na każdym kroku zaskakuje i nie sposób o niej zapomnieć. Dlatego, aby docenić piękno tego kraju oraz poczuć klimat danych miejsc, najbardziej popularną formą noclegów są tu kempingi.
Zacznijmy zatem od pytania – jak tanio podróżować po Norwegii? Otóż konieczne staje się w takim przypadku podróżowanie na własną rękę czyli wakacje samodzielnie zorganizowane tzw. DIY. W tym artykule przedstawię kilka kluczowych kwestii dotyczących tego, jak tanio podróżować po Norwegii.
Wiele osób zadaje sobie też pytanie czy aby podróżować po Norwegii tanio, konieczne jest wynajęcie kampera? Otóż nie, nie jest to konieczne. I choć jest to naprawdę wygodna forma podróży, musisz wiedzieć, że samo wynajęcie kampera nie jest tanią opcją, zwłaszcza jeśli jedziesz we dwie osoby. Ale akurat w podróży po Norwegii warto wziąć ten wariant pod uwagę, a to z tego powodu, że nie musisz zawsze nocować na kempingach. W Norwegii można nocować na dziko, ale pod pewnymi warunkami, ale o tym w dalszej części.
Jak tanio podróżować po Norwegii
- Gdzie spać w Norwegii
poniżej przedstawiam różne sposoby nocowania w Norwegii na kempingach:
- namiot lub namiot dachowy
Ta forma noclegu w Norwegii sprawdzi się, jeśli nie musisz mieć komfortowych warunków, a najbardziej zależy Ci na zwiedzeniu tego kraju. W ciągu dnia jesteś w stanie sporo przejechać (pamiętaj, że kamperem jedzie się znacznie wolniej, co wydłuża całą trasę). Nie musisz rezerwować kempingów – na namiot zawsze znajdzie się miejsce. Podróżujesz jako wolny i niezależny człowiek. Spodoba Ci się dane miejsce, to zostajesz. Wybierając tą formę, weź pod uwagę, że możesz trafić na deszcz, co troszkę utrudni pakowanie namiotu w dalszą podróż.
- domki lub pokoje na kempingu
W tym przypadku w pierwszej kolejności zalecam wcześniejszą rezerwację przez strony internetowe wybranego kempingu. My wybierając się w trasę po Norwegii w lipcu, domki rezerwowaliśmy już w styczniu, aby mieć pewność, że ich nie zabraknie. Domki lub pokoje na kempingach występują naprawdę w przeróżnej formie. Popularne są tu tzw. hytte lub kabiny. To też fajny sposób na tanie podróżowanie po Norwegii. Takie hyttki mogą nie mieć np. łazienki i są znacznie tańsze od tradycyjnych domków. Wówczas korzystasz z ogólnego zaplecza sanitarnego kempingu. Przykładowo, na jednym z kempingów koszt takiej kabiny to około 300 zł za noc dla 2 osób w sezonie 2022r.
Przy wyborze tej formy, musisz być dobrym organizatorem, tj. opracowując trasę musisz wiedzieć ile czasu spędzisz w danym miejscu i ile jesteś w stanie przejechać kilometrów aby przemieścić się z miejsca na miejsce. Dopiero mając takie informacje możesz rezerwować noclegi.
- spanie w aucie/busie/vanie/minikampervanie
Ta forma noclegu znacznie zyskuje na popularności w ostatnim czasie. Według mnie sprawdza się ona całkiem dobrze. Przemieszczasz się dość szybko, nie spisz w namiocie (co w razie deszczu daje schronienie) i również jesteś niezależny. Tam gdzie Ci się podoba – zostajesz. Nie podoba Ci się, jedziesz dalej. Podróżujesz bez zobowiązań. Przy takiej formie noclegu również możesz sporo zaoszczędzić.
- wynajem kampera
Wynajem kampera to przede wszystkim duży komfort spania i mieszkania w nim na co dzień podczas podróży. Sam wynajem to jednak spory koszt. Dobrze sprawdzi się przy podróżowaniu z dziećmi. Wszystkie rzeczy mają już swoje miejsce, nie trzeba ich codziennie rozkładać i wypakowywać. Jednak podróżujesz nim troszkę wolniej. Dodatkowo dochodzi tu konieczność uzupełniania czystej wody i spuszczanie szarej wody.
- Nocowanie na dziko
Norwegia to jeden z niewielu już krajów, gdzie dozwolone jest nocowanie na dziko. I choć prawo to powstało z myślą o wędrowcach, to jest spora część osób podróżujących po Norwegii w inny sposób niż pieszo, którzy chętnie z niego korzystają. Ogólnie prawo to mówi, że każdy ma równy dostęp do przyrody z obowiązkowym poszanowaniem dla natury. Można rozbić namiot lub spać pod gwiazdami w dowolnym miejscu zachowując odstęp od zabudowań co najmniej 150 m i nie przekraczać 2 nocy. Jeśli chcesz spać dłużej niż 2 noce, musisz uzyskać zgodę właściciela terenu. Ta sama zasada dotyczy kamperów. Ale pamiętaj, że opróżnianie szarej wody i toalet musi odbywać się tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Można to zrobić na większości stacji benzynowych. Pamiętać należy, aby nie śmiecić i zostawić miejsce w takim samym stanie, w jakim je zastaliśmy. Ważną kwestią jest również przestrzeganie zakazów kaperowania w danych miejscach. Jeśli widzisz zakaz kamperowania, to nie zostawaj na noc. Narazić się możesz bowiem na wysokie mandaty. Szczegóły dotyczące prawa do natury możesz znaleźć tu.
- Wyżywienie w Norwegii
Nie oszukujmy się, Norwegia to drogi kraj. Ale nikt nie powiedział, że jest zarezerwowany tylko dla majętnych. Na własnym wyżywieniu można naprawdę sporo zaoszczędzić. Grunt to dobra organizacja, plan i chęci. Tu wszystko zależy od własnej determinacji. Bo jeśli naprawdę zależy Ci na zwiedzeniu Norwegii, to zrobisz wszystko by tam pojechać. I nie straszne Ci będzie codzienne przygotowanie ciepłych posiłków. W pierwszej kolejności, przed wyjazdem, rozpisz ilość dni podróży, a następnie do każdego dnia wpisz co będziesz jeść. Na tej podstawie zrób listę zakupów. Większość produktów kup w Polsce, resztę, jak np. mięso dokupisz na miejscu w markecie. Sprawdzają się tu różne gotowe sosy w słoikach lub produkty sypkie typu kasza, makaron, ryż. Istotne jest to, aby potrawa była w miarę prosta i szybka w przygotowaniu. Wówczas przygotowanie posiłku, gdzieś po drodze w pięknym miejscu, będzie naprawdę przyjemnością.
Warto tu wspomnieć jeszcze o przepisach celnych. Ponieważ Norwegia nie jest krajem Unii Europejskiej, przy wjeździe lub wyjeździe z kraju, obowiązują pewne limity niektórych produktów i alkoholu. Planując podróż warto zapoznać się ze szczegółami na tej stronie.
- Opłaty drogowe w Norwegii
Tego nie da się uniknąć. Cześć dróg w Norwegii jest płatna, płatne są też niektóre tunele, mosty. Płaci się również za wjazd do niektórych większych miast. System opłat drogowych jest całkowicie zautomatyzowany. Aby uiścić opłaty mamy dwie opcje do wyboru. Pierwsza, to założenie bezpłatnego konta na stronie https://www.autopass.no/ Podaje się tu dane pojazdu i korzysta z systemu pre-paid. Po przejechaniu płatnego odcinka, system ściąga z naszej karty odpowiednią opłatę drogową. Druga opcja, to nie robić nic tj. nic nie rejestrować. Wówczas po przejechaniu płatnego odcinka, kamery rejestrują w systemie pojazd. Naliczone opłaty są potem przesyłane na adres zarejestrowania pojazdu. I ten sposób polecam.
- Organizacja podróży
Planując tanie podróżowanie po Norwegii warto jest mieć gotowy plan podróży, tak aby na miejscu nie błądzić we mgle. Mając wszystko opracowane lub choćby ogólny zarys trasy będzie Ci znacznie łatwiej i zobaczysz naprawę dużo. Będziesz wówczas zadowolony z urlopu, a to przecież najważniejsze. Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy lubią planować lub mają na to czas. Dlatego, proponuję Ci skorzystanie z naszych gotowych tras podróży, które znajdziesz tu.
Znajdziesz w nich plan różnych tras do wyboru dzień po dniu. Opisujemy wiele przydatnych rzeczy takich jak: ilość kilometrów do przejechania w danym dniu, czas przejazdu (szacowany dla samochodów takich jak osobowe, busy, vany, minicampervany; dla kamperów czas może się wydłużyć), propozycje miejsc noclegowych w danym dniu (GPS oraz link do strony kempingu), wskazujemy, co możesz zobaczyć po drodze, którędy jechać aby zobaczyć największe atrakcje i wiele, wiele więcej.
Nie musisz ściśle trzymać się wybranej trasy – możesz ją dowolnie modyfikować. Niektóre dni możesz pominąć, w innym miejscu możesz zostać dłużej. Wszystko zależy od Twoich upodobań.
- Zaplanowanie budżetu
Dobrą praktyką, którą Ci polecam, jest zaplanowanie kosztów całej podróży. Dzięki takiemu podejściu możesz utrzymać budżet wakacyjny w ryzach. Aby to zrobić, należy oszacować dość szczegółowo ile wydasz na noclegi/kempingi, prom, ile na paliwo, opłaty drogowe, przeprawy promowe po fiordach, a ile na jedzenie. Uwzględnij też nieprzewidziane wydatki. Wszystkie aktualne informacje można znaleźć w internecie. Jeśli będziesz trzymać się zaplanowanego kosztorysu, to uda Ci się zwiedzić Norwegię niskim kosztem.
- Podsumowanie
Istnieje kilka sposobów na tanie podróżowanie po Norwegii. Każdy może znaleźć dla siebie najbardziej dogodną formę podróżowania po tym przepięknym kraju. Taka podróż to nie tylko ciekawa przygoda ale też zbiór kolejnych doświadczeń. I choć czasami trzeba się trochę natrudzić przy planowaniu, to po powrocie z wyprawy, satysfakcja gwarantowana! A zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, koniecznie trzeba wydać na koleją wyprawę. Jest przecież tyle miejsc do zobaczenia!